Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Wpisany przez Admin   
poniedziałek, 15 listopada 2010 17:50

Boże Ciało

Cyprian Kamil Norwid w jednym ze swoich utworów napisał: "A pod baldachimem najświętsza z dotykalnych i niedotykalnych na świecie rzeczy i istot Kruszyna Obecności Bożej szła...".

Poeci mogą, zresztą piszą różne rzeczy, my jednak musimy patrzeć na rzeczywistość, a jeszcze bardziej na prawdę wynikającą z Pisma Świętego. Rzeczywistość jest taka, że w czerwcowy dzień ulicami miast i wsi, wszędzie gdzie

są parafie rzymskokatolickie przechodzą procesje, zwane "eucharystycznymi". Raz w roku w uroczystość "Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej", katolicy publicznie manifestują swoją wiarę w obecność Chrystusa na ziemi "pod postacią chleba i wina". Uroczystość "Bożego Ciała" wyrosła z adoracyjnego kierunku pobożności eucharystycznej. Tradycja podaje, że biskup Robert w roku 1246 ustanowił to święto dla diecezji Liege, a sześć lat później obchodzono je już w całej Germanii. Obchodzenie święta "Bożego Ciała" w całym Kościele Katolickim zarządził papież Urban IV bullą "Transiturus" w roku 1264. Jako motywację wprowadzenia tego święta wymienił zadośćuczynienie za grzechy znieważenia Chrystusa w "Najświętszym Sakramencie", błędy teologów podważających trwałą obecność Chrystusa w "Eucharystii" oraz uroczyste obchodzenie pamiątki ustanowienia "Najświętszego Sakramentu", która w Wielki Czwartek ze względu na powagę Wielkiego Tygodnia nie może być należycie wyakcentowana.

 

W Polsce jako pierwszy święto "Bożego Ciała" wprowadził biskup Nanker w roku 1320, w diecezji krakowskiej. Początkowo obchodzenie tej uroczystości zamykało się w murach świątyni, wierni byli tylko błogosławieni na zakończenie nabożeństwa "Najświętszym Sakramentem". Zwyczaj procesji eucharystycznej ulicami miast narodził się w Kolonii w drugiej połowie XIII wieku. W XV wieku procesje urządzano już w całych Niemczech i wiązano ją z modlitwami błagalnymi o odwrócenie nieszczęść i wypraszanie dobrej pogody podczas zbiorów. W Polsce zwyczaj procesji przyjął się w wieku XV i był łączony z inscenizacjami parateatralnymi. Szczególnie zakon jezuitów propagował urządzanie dialogów czy alegorycznych inscenizacji. Spektakle urządzano przy czterech ołtarzach.

Wiara w obecność Chrystusa w Eucharystii należy do fundamentu dogmatycznego Kościoła Katolickiego.

Jak winniśmy być szczęśliwi, że nasza wiara opiera się tylko i wyłącznie na Piśmie Świętym. Odrzucamy zmieniającą się zresztą tradycję, trwamy tylko i wyłącznie w Biblii.

Poprawiony: poniedziałek, 05 listopada 2012 20:07
 
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK