Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Wpisany przez Admin   
środa, 17 listopada 2010 17:12

Historia zboru w Lubsku

Początki tego zboru sięgają 1946 roku. Pierwsze nabożeństwa zaczęły się odbywać we wsi Dąbrowiec, na które uczęszczały rodziny takie jak: Władysław Gembara z dziećmi, Józef Gembara, Władysław Pasicki oraz rodzina Jana i Marii Sawron z Mokrej. W roku 1957 Mikołaj Michaliszyn, który przyjechał z Żuchlowa zawarł związek małżeński z Rozalią, córką Jana i Marii Sawron. Przez rok czasu wszyscy uczęszczali na nabożeństwa do Dąbrowca

i od czasu do czasu na nabożeństwa organizowane w Mokrej u rodziny Sawronów. Z czasem zaczęły się również odbywać nabożeństwa u braterstwa Mostowiaków z Grodziszcza, wierzących ludzi, których znalazł brat Wł. Pasicki. Do Grodziszcza przyjeżdżała rodzina Rokietnickich i Krawców z Koperna.

 

W roku 1958 ewangelia dotarła do Brodów. W domu u siostry Baranowej organizowano nabożeństwa, na które uczęszczali brat Zieliński i siostra Gnat Paulina. Wydali oni świadectwo rodzinom z pobliskich wiosek.

Jan Sawron wraz ze swoim zięciem, Mikołajem Michaliszynem i Józefem Sawronem wiele czasu poświęcali pracy na niwie Pańskiej, co zaowocowało nawróceniem się następnych osób, tj. Ksawerki Sykały z mamą, Józefa Sykały, Adeli Franczak, Józefa Klimowicz i Stefanii Kowalskiej.

Pierwszy chrzest wodny odbył się we wsi Białków. Chrztu udzielał brat Ziemcow. Po chrzcie przyjechała milicja, wezwana przez ludzi świeckich. Wielu braci i sióstr zostało wziętych na posterunek, gdzie wydali świadectwo o Panu Jezusie. Modlili się i kilka osób zostało napełnionych Duchem Świętym m.in. brat Stanisław Staszków. Wszystkich wypuszczono na wolność.

W roku 1961 nawróciła się Karola Sykała, następnie rodzina Senków i Apolinary z Janiną Sykała, którym chrztu udzielił brat Mikołaj Michaliszyn. Dodatkowo nabożeństwa zaczęły się odbywać u Józefa Sykały w Kole, u Apolinarego Sykały, w Jasienicy i u Szewczyków w Datyniu.

Osobom niewierzącym nie podobało się, że coraz więcej ludzi odchodzi od ich Kościoła. W zemście za to podpalili stodołę jednemu z braci.

Pierwszym pastorem Zboru został brat Mikołaj Michaliszyn. W 1971 roku zostali wybrani również diakonami: Michał Sawron, który służbę pełni do dnia dzisiejszego i Józef Michaliszyn, który w 2000 roku odszedł do Pana. W 1972 roku zaczęły się odbywać raz w miesiącu nabożeństwa u siostry Michaliszyn, a w tygodniu u braterstwa Rozalii i Mikołaja Michaliszyn na ulicy Wiosny Ludów w Lubsku.

Praca ewangelizacyjna była prowadzona w byłych zakładach „Luweny”, gdzie wielu współpracowników Mikołaja Michaliszyna nawróciło się, m.in. Tadeusz Szpakowski, Tadeusz Szafran, A. Chytry z żoną, siostra Fiedor z córką, Szymecka z córką i Piwkowa. To był cudowny okres przebudzenia.

W 1977 roku bracia podjęli wspólną decyzję o budowie Domu Modlitwy w Lubsku przy ul. PZPR. Przez trzy lata brat Michał Sawron, Tadeusz Szpakowski i Tadeusz Szafran oraz Krzysztof Dera codziennie uczęszczali na budowę Domu Modlitwy. Pozostali członkowie służyli pomocą od czasu do czasu.

W roku 1980 podczas Zjazdu Młodzieżowego odbyło się uroczyste otwarcie Domu Modlitwy. Od tamtego czasu nabożeństwa odbywały się regularnie, co niedzielę w Lubsku, gdzie przyjeżdżali bracia i siostry z pobliskich wiosek.

Od roku 1981 został przełożonym brat Tadeusz Szpakowski. Co roku odbywały się Zjazdy Młodzieżowe, w czasie których na młodzież przyjeżdżającą z całej Polski Pan Bóg wspaniale wylewał moc Ducha Świętego.

W 1995 roku bracia podjęli decyzję o zakupie działki na budowę nowego, większego Domu Modlitwy. Międzyczasie prace ewangelizacyjne były prowadzone w zborze, organizowano spotkania młodzieżowe, które zaowocowały powiększeniem się Zboru. W 1997 roku zostały wylane fundamenty Domu Modlitwy. Wiele pracy wkładali bracia ze zboru a wśród nich Michał Sawron, który był kierownikiem budowy.

Na wiosnę 2002 r., odbyły się pierwsze nabożeństwa w nowym Domu Modlitwy, przy ulicy Budowlanych. We wrześniu 2003 r. zostali powołani do służby nowi bracia Pastor Mariusz Sawron, oraz diakoni Marcin Paniczko, Jarosław Kaczkowski i Piotr Sawron.

Od roku czasu w zborze usługuje niewielki (w liczbie około 20 osób) chór. Zbór w Lubsku żyje w oczekiwaniu przyjścia Pana Jezusa Chrystusa.

Drodzy w Panu módlmy się, aby Pan Jezus Chrystus pomnażał i umacniał duchowo lubski zbór, aby jeszcze wielu mogło poznać Pana dla Bożej Chwały.

 

Jacek Krzysztofiak

 

 

 

Poprawiony: niedziela, 13 maja 2012 16:56
 
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK