Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Wpisany przez Admin   
środa, 17 listopada 2010 17:07

Historia Zboru w Lesznie

Początki zboru w Lesznie datuje się na lata pięćdziesiąte XX wieku. W końcowej dekadzie lat czterdziestych miało miejsce wylanie Ducha Świętego w Przyborowie koło Nowej Soli. Podczas tego przebudzenia uwierzyło małżeństwo Karolewiczów, którzy następnie zwiastowali Ewangelię trzem siostrom, które dzięki Bożej łasce oddały swoje życie Jezusowi i w miarę możliwości zaczęły dojeżdżać na nabożeństwa do Przyborowa.

Około roku pięćdziesiątego na terenie Nowej Soli ówczesne władze prowadziły prześladowania osób wierzących: braterstwo Karolewiczów i siostra Antonina Płocieniczak stracili pracę i przeprowadzili się do Leszna. Tutaj też w 1950 roku zaczęto organizować pierwsze nabożeństwa. Również pozostałe siostry Płocieniczak – Jadwiga i Stanisława – z czasem osiedliły się w Lesznie. W 1961 roku prowadzenie zboru przejął mąż Antoniny, brat Andrzej Bruzda.Wierzący nawiązali także kontakt z innymi pobliskimi społecznościami. Spotkania odbywały się na przemian w Lesznie, Górze Śląskiej, Drozdowicach, Śleszowie, a w późniejszym czasie również w Żydowskim Brodzie i Jutrosinie. Oprócz tego utrzymywano stałe relacje ze zborami w Legnicy i Nowej Soli. Wspomnieć też należy o pomocy i duchowym wsparciu, jakie otrzymywał tworzący się zbór ze strony braci: Kulchawca, Franciszka Nocka, Prokopa Obuchanicza, Michała Jawdyka, Kazimierza Poręby i Wiesława Janika.

 

Działanie Ducha Świętego, duszpasterska praca brata Bruzdy i zaangażowanie innych braci doprowadziło do zawiązania sięzboru, który powiększał się stopniowo. Dorastały dzieci wierzących i same podejmowały decyzje pójścia za Jezusem.

 

W 1976 roku we Wrocławiu nawrócił się obecny pastor Henryk Mróz. Tego samego roku ożenił się Karczmarek siostrą Urszulą Karczmarek i przeprowadził do Leszna. Zaczął też się angażować w pracę

w zborze. Od 1985 roku nabożeństwa zarówno niedzielne, jak i środowe zostały przeniesione do braterstwa Mrozów, a brat Henryk został pastorem i wraz z innymi głosił Słowo Boże. Zbór rozrastał się o kolejne rodziny. 13 stycznia 1987 roku Zbór został prawnie zarejestrowany jako część Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej.

 

Od 1993 roku nabożeństwa zaczęły się odbywać w wynajętych salkach Hali Widowiskowo-Sportowej ”Trapez”. Młodzież zaczęła utrzymywać kontakty z innymi zborami Wspólnoty i uczestniczyć w zjazdach młodzieżowych. Zapraszano i goszczono grupy młodzieży, które uczestniczyły w organizowanych ewangelizacjach i wieczorach pieśni. Pragnieniem członków wspólnoty w Lesznie było jednak posiadanie stałego miejsca na zgromadzenia. Po wielu staraniach, wspartych modlitwami prezydent miasta skierował pastora do oddziału Polskich Kolei Państwowych.

Dzięki temu udało się wynająć odpowiedni budynek, położony blisko dworca kolejowego. Cały zbór zaangażował się w remont pomieszczeń, który kosztował dużo wysiłków i pieniędzy, ale z Bożą pomocą udało się. Od dwóch lat nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę i środę w budynku przy ulicy Raczyńskiego.

Jesteśmy wdzięczni Bogu za prowadzenie przez Ducha Świętego, Błogosławieństwo i pomoc. Staramy się dzielić Ewangelią z mieszkańcami miasta w różny sposób, między innymi przez rozpowszechnianie traktatów ewangelizacyjnych, Nowych Testamentów oraz organizowanie wieczorów pieśni i spotkań

ze Słowem Bożym. Raz w miesiącu spotykamy się na modlitwie za nasze miasto i kraj. Od kilku miesięcy w Jarocinie powstała leszczyńska placówka prowadzona przez brata Krzysztofa Pietrzaka. Radujemy się, że również tam są dzieci Boże. Naszym pragnieniem jest, aby jak najwięcej ludzi miało możliwość osobistego poznania Jezusa i przyjęcia go jako Zbawiciela. Niech Pan Bóg nam w tym dopomoże i używa nas jako swoje narzędzia, a my bądźmy na to gotowi. Amen.

 

Materiał nadesłał

Henryk Mróz – pastor Zboru w Lesznie

Poprawiony: niedziela, 13 maja 2012 16:57
 
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK