Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Wpisany przez Admin   
środa, 17 listopada 2010 16:56

Historia zboru w Kostrzynie

Miasto Kostrzyn położone jest na zachodzie Polski między dwoma rzekami Odrą i Wartą na granicy z Niemcami. Przed II wojną światową Kostrzyn będąc niemieckim miastem liczył ok. 120.000 mieszkańców, lecz w wyniku działań wojennych,, Twierdza Kostrzyn” w 95% została zniszczona. W gruzach legły również wszystkie istniejące obiekty sakralne. Po wojnie miała to być tylko miejscowość militarna, zamieszkiwana przez wojsko i kolejarzy.

W zniszczonym mieście po wojnie dach nad głową znalazło ok. 600 osób. W miarę upływu czasu napływała tu ludność cywilna i miasto powoli się rozbudowało. Powstała parafia Kościoła Rzymsko-Katolickiego i przez ponad 35 lat nie było tu żadnego kościoła ewangelicznego, zwiastującego pełną ewangelię.

 

W pierwszej połowie lat 80-tych miasto liczyło ok. 12 tys. mieszkańców. Jeden z młodych mieszkańców tego miasta wyjechał do pracy w Zielonej Górze, gdzie spotkał się z ludźmi świadomie wierzącymi, którzy zaprosili go na nabożeństwo. Słuchając Słowa Bożego jego serce zostało dotknięte Bożą miłością. Znalazł cel i sens swojego życia. Uwierzył Bogu i zgodnie ze słowami Pana Jezusa,, kto uwierzy i ochrzci się, zbawiony będzie…” przyjął chrzest wiary przez zanurzenie w 1981 r. Kiedy przyjechał do Kostrzyna podzielił się radością z powodu poznania prawdziwego Boga ze swoimi sąsiadami, którzy również zaczęli czytać Słowo Boże i uczestniczyć w nabożeństwach w Nowej Soli i Zielonej Górze. Przekonani przez Pismo Św. zapragnęli również potwierdzić swoją wiarę posłuszeństwem i w 1982 r. w Przyborowie na Starej Odrze koło Nowej Soli zostali ochrzczeni. Młodzi i pełni miłości Chrześcijanie składali świadectwo o Panu Jezusie w wyniku czego nawróciło się kilka osób. W 1983 r. powstał niezrzeszony zbór o charakterze,, turystycznym” tzn. nabożeństwa odbywały się w mieszkaniach prywatnych w Kostrzynie, Nowej Soli, Zielonej Górze oraz Stargardzie Szczecińskim.

20 maja 1987 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. został zarejestrowany zbór Ch.W.Z. z siedzibą na ul. Łódzkiej 5, którego założycielem i pastorem został br.

Marian Kalata.

W związku z potrzebą ewangelizacji mieszkańców miasta, została wynajęta sala konferencyjna w Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego,, GOBEX” na ul. Sportowej, gdzie odbywały się nabożeństwa.

Jesienią 1987 r. pastor M. Kalata wystąpił w imieniu zboru do Urzędu Miasta z wnioskiem o przydzielenie działki pod budowę Domu Modlitwy.

Pierwszy chrzest wiary w Kostrzynie odbył się na basenie miejskim w lipcu 1988 r. przy współpracy ze zborami z Legnicy i Lubska. Wtedy przymierze z Panem Bogiem zawarło

12 osób.

Pod koniec 1989 roku w odpowiedzi na złożony wniosek i poniesione starania otrzymaliśmy propozycję otrzymania działki pod budowę obiektu sakralnego położonej przy ul. Żeglarskiej.

W marcu 1990 r. zaczęły się prace związane z budową, co było bardzo poważnym wyzwaniem dla zboru liczącego 15 członków.

Boże błogosławieństwo było naszym udziałem co wyrażało się w ochoczym zaangażowaniu w pracę i wsparciu finansowym członków młodego zboru oraz bardzo szczodrej pomocy zborów Ch.W.Z. i Ewangelicznej Wspólnoty Zielonoświątkowej. Dzięki ich braterskiej postawie na naszą prośbę w październiku 1991r. odbyło się pierwsze nabożeństwo w Nowym Domu Modlitwy.

W związku z tym, iż Pan Bóg przydawał ludzi do zboru i dotychczasowe pomieszczenie zaczęło być za małe, toteż w maju 1998 r. przystąpiono do rozbudowy Domu Modlitwy. Dzięki Bożej i braterskiej pomocy we wrześniu 1999 r. odbyło się oficjalne otwarcie Domu Modlitwy z dziękczynnym nabożeństwem, w którym uczestniczyli bracia i siostry Ch.W.Z. oraz przedstawiciele władz miejskich. Obecnie na nabożeństwa uczęszcza

około 70 osób. Aktualnie służbę Słowa i usługiwania prowadzą bracia Marek Kalata (pastor zboru) Vardan Arakeylan, Ireneusz Kalata, Piotr Plutowski – starsi zboru, pomagają też inni bracia.

Zbór od 1995r. prowadzi systematyczną misję więzienną na terenie Zakładu Karnego w Słońsku.

Pomimo wielu błogosławieństw Bożych, których doświadczyliśmy nie brakowało też trosk i problemów, ale za mężem Bożym mogę powiedzieć „…aż dotąd błogosławił nam Bóg…” i mam ufność, iż dalej będzie błogosławił.

Módlmy się o Boże błogosławieństwo dla służby kostrzyńskiego zboru.

 

Marek Kalata

Poprawiony: niedziela, 13 maja 2012 16:59
 
Design by Next Level Design Lizenztyp CC - Template is powered by ENERGIEWERK